Все про податки на нерухомість в Україні: основні види, пільги та способи оптимізації

Більша частина нерухомого майна, яка належить приватним особам та бізнесу, підлягає оподаткуванню. Найперше, мова йде про житлові об'єкти — квартири та будинки, площа яких перевищує встановлені норми. Пізніше ми детальніше розповімо про оподаткування житлової нерухомості, наявні пільги та способи зменшення податків. А зараз перерахуємо основні види податків на нерухомість. За які об'єкти сплачують українці:

  • Житлові та нежитлові приміщення, включно з комерційними. Це місцевий збір, тому його розмір визначають органи місцевої влади. Ставка не може перевищувати 1.5% від мінімальної зарплати за 1 кв. м площі.
  • Земельні ділянки також підлягають оподаткуванню, за них сплачують власники та орендарі. Розмір оплати визнають місцеві ради на основі грошової оцінки ділянки.
  • Житлові та комерційні приміщення, які здаються в оренду. Фізичні особи сплачують 18% від доходу за оренду, плюс військовий збір. Розмір ставки для приватних підприємців та компаній залежить від обраної системи оподаткування.

Окремо варто згадати про відрахування під час продажу нерухомості. Приватні особи сплачують 5% від вартості об'єкта та військовий збір. Але тільки при умові, що даний об'єкт належить їм менш як три роки, або ж вони здійснюють другий продаж за рік. У інших випадках доходи від продажу не оподатковуються. Ставка у 5% також сплачується від продажу комерційних об'єктів, незалежно від того, скільки часу вони перебувають у власності. 

Одразу розповімо про методи оптимізації оподаткування доходу від продажу нерухомості. Продавати комерційні об'єкти вигідніше через ФОПа, що знаходиться на спрощеній системі. Так доведеться сплатити не більш як 5% єдиного податку. Щоб зменшити навантаження, можна розпродавати об'єкт частинами. Або ж продавати через договір зворотного лізингу. Щоб дізнатись більше способів як знизити податки та вигідно придбати нерухомість, звертайтесь в агентство Благовіст.

Які існують пільги для власників житла?

Податковий кодекс України встановлює ліміти для житлової нерухомості, які не підлягають оподаткуванню. Для власників квартир встановлений ліміт у 60 кв. м, для приватних будинків — 120 кв. м. Для осіб, які одночасно володіють квартирою та будинком, встановлено ліміт 180 кв. м. Якщо ви маєте квартиру, або частку, площа якої не перевищує 60 кв. м, вам нічого не доведеться сплачувати. Якщо ж площа житла перевищує норму, наприклад складає 80 кв. м, ви будете сплачувати лише за 20 кв. м. 

Зауважте, що вищевказані пільги для власників житла не діють, якщо людині належить квартира (або декілька), площею понад 300 кв. м, або ж будинок, площею більш як 600 кв. м. У такому разі ліміт не вираховується, а власник сплачує за всі квадратні метри. Пільги також не діють для житлових приміщень, які здаються в оренду, а також об'єктів, що використовуються для введення комерційної діяльності. Говорячи про пільги для власників житла, варто згадати й тих, хто звільнений від сплати.

Основні об'єкти, за які не потрібно сплачувати податки на нерухомість?

  • Будинок чи квартира, яка належить самотній матері (або батьку), що виховує дитину з інвалідністю;
  • Житло, власником якого є діти-сироти, або ж позбавлені батьківського піклування;
  • Будинки, що належать багатодітним сім'ям, які виховують 5 та більше дітей;
  • Будівлі, непридатні для проживання, пошкоджені внаслідок бойових дій, а також розташовані на окупованій території;
  • Приміщення на стадії будівництва та не введені в експлуатацію.

Як знизити податки на нерухомість: поради для власників житла

Власники житлової нерухомості, яка перевищує встановлені ліміти, можуть зменшити податки або й зовсім звільнитись від сплати. Для цього потрібно розділити право власності з іншою особою. Наприклад, подарувати частину квартири чоловіку, дружині, батькам чи дітям. Розділивши житло площею 80 кв. м на двох власників, вони отримують по 40 кв. м, а ця площа не оподатковується. Щоб оформити договір дарування близьким родичам (1-2 ступінь спорідненості), доведеться сплатити за послуги нотаріуса, оцінку нерухомості, а також відрахування в Пенсійний фонд у розмірі 1% від вартості житла.

Чи існують пільги для комерційної нерухомості?

 Для об'єктів, які використовуються для підприємницької діяльності або надаються для оренди, не передбачено жодних пільг. Звичайно, за виключенням приміщень, які розташовані на окупованих територіях, або зруйновані внаслідок війни. Податковий кодекс визначає перелік об'єктів, власники яких не мають сплачувати податків на комерційну нерухомість. Це загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади (приватні та державні), сільськогосподарські приміщення, а також промислові будівлі, до яких належать склади та виробничі цехи. У цьому переліку також вказано багато об'єктів державної власності, та приміщень, які використовують благодійні та релігійні організації.

Як зменшити податки на нерухомість для бізнесу?

Щоб зменшити фінансове навантаження, компанія може перейти на спрощену систему оподаткування. Якщо її річний дохід не перевищує 7,8 млн грн, вона сплачуватиме 3 або 5% від доходу. А це значно менше, ніж встановлена ставка у 18%. Якщо компанія перебуває на загальній системі, вона може взяти податковий кредит з ПДВ на купівлю нерухомості, відшкодувавши 20% вартості майна. Також можна продавати власність через зворотний лізинг. Це дозволяє компанії отримати ліквідність без втрати майна, а орендні платежі зменшать податок на прибуток.

 

Зворотній зв`язок

Відгуки та пропозиції: feedback@blagovist.ua
Комерційні пропозиції: reklama@blagovist.ua
Прес-служба: press@blagovist.ua
Редактор сайту: webeditor@blagovist.ua
Інформаційно-довідкова служба та перевірка повноважень консультантів: